A tökéletes fogamzásgátló

A tökéletes fogamzásgátló…

  • 100%-os védelmet nyújt
  • nincs mellékhatása
  • használata nem jár semmilyen kényelmetlenséggel
  • költséghatékony
  • nincs semmilyen hatással az esetlegesen bekövetkező terhességre
  • használata bármikor felfüggeszthető
  • és még az összes nemi úton terjedő betegségtől is megvéd

Ugye a vége felé kezdett gyanússá válni, hogy ez túl szép, hogy igaz legyen? Mert sajnos így is van. Nincs tökéletes fogamzásgátló módszer. Nem létezik. Még a legfontosabb pont sem stimmel: nincs 100%-osan hatékony megoldás. Még a sterilizáció is csak 99,99%-os hatékonyságú. Mindig ott van az az egy, icike-picike, fránya tízezrelék. Csak rákerestem a Google-ben a dologra, és kapásból találtam olyan nőket, akik a végleges meddővé tétel után estek teherbe. Ez azért elég durva

Hogy klasszikust idézzek: „az élet él és élni akar”. Úgy tűnik, hogy a termékenység ijesztően erős valami. Jobb, ha ezzel megbarátkozunk, és ennek a ténynek biztos tudatában választjuk meg a számunkra legmegfelelőbb fogamzásgátlási módszert. Ez csak az előnyök, hátrányok és aktuális élethelyzetek mérlegelésével lehetséges.

Álljon itt az én abszolút szubjektív értékelésem a fogamzásgátlási módokról. Ezek igazából a saját döntésem alapjai. Véletlenül sem minősül javaslatnak, nem orvosi tanácsadás, csak a személyes listám, a saját döntésem leképezése, de másnak is hasznos lehet.

A hormonális módszerek (tabletta, mini pill, ring, chip, injekció)

Itt most egy kalap alá veszem az összes hormonális módszert. A legismertebb és legelterjedtebb nyilván a tabletta. A megbízhatóságuk igen magas, de nagyon sok ilyen-olyan mellékhatással kell számolni a használatuk során, hiszen erőteljesen beleavatkoznak a hormonális rendszerünkbe. A megfelelő gyógyszer kiválasztásánál rengeteg dolgot figyelembe kellene vennie az orvosoknak, de sajnos az esetek többségében csak találomra felírnak egyet, „maximum később váltunk” felkiáltással. Aztán jön a hízás, a fejfájás, a libidócsökkenés, a hangulatingadozás, a rossz közérzet… Dr. Hamvas Ferenc orvos oldalán találtam egy nagyon szuper összefoglalót a fogamzásgátlási módszerekről. Nagyon pontosan leírja, hogy hányféle, milyen hatású hormonális fogamzásgátló létezik és azokat milyen szempontok alapján kéne felírni a nőgyógyászoknak. Ilyen részletes leírással nem is találkoztam magyar nyelven, és tetszik a doki hozzáállása is. Azt azért hozzátenném, hogy a pesszárium kapcsán ő sem említi az új generációs eszközöket, de ilyen alapos hozzáállás és lista láttán ezt megbocsátom. 

A fentiek fényében mindenki maga dönti el, hogy akar-e hormont szedni vagy más módon alkalmazni. Én – mint azt már korábbi írásaimban említettem – egy életre eldöntöttem, hogy nem vagyok hajlandó. (Utólagos szerkesztés: vagy lásd ezt a videómat!)

Spirál és hormonális spirál

IUD, IUCD néven is megtalálhatod (az Intrauterin Contraceptive Device, méhen belüli fogamzásgátló eszköz angol elnevezés rövidítése). Ezekről még nem írtam részletesebben, mert fel sem vetődött, hogy ezt a fogamzásgátló eszközt válasszam. Tartós megoldás, de egyszerűen rosszul vagyok a gondolattól, hogy egy fém- vagy műanyagdarabot hordozzak a méhemben. Arról nem is beszélve, hogy csak egy kicsit kell utánanézni, hogy kiderüljön: állandó gyulladást tart fent a méhen belül és megnöveli a méhen kívüli terhesség kockázatát. Mellékhatásként rendkívül erős vérzés, erős alhasi fájdalmak jelentkeznek, és fennáll a méhperforáció esélye is – vagyis hogy az eszköz átszúrja a méhfaladat… Kapásból két ismerőst is tudok említeni, akinél nagyon csúnya következménye lett a spirál viselésének. Az egyikük méhen kívüli terhes lett mellette, a másikuknak pedig el kellett távolítani a méhét a gyulladás okozta komplikációk miatt. Nyilván sokan vannak, akik gond nélkül alkalmazzák, de nekem borzasztóan idegen ez a megoldás.

Óvszer

Itt van még régi jó barátunk, az óvszer. Erről úgy vélem, nem kell túl sokat magyarázni. Az egyetlen fogamzásgátló eszköz, amely véd a szexuális úton terjedő betegségektől. Szóval alkalmi kapcsolatokban csak ez jöhet szóba. Akkor is, ha a férfiak kapálóznak ellene. Óvszer, óvszer, óvszer! Nem lehet elégszer elmondani. Mégis megdöbbentő, hogy sokan mennyire felelőtlenek tudnak lenni a futó kalandjaik alkalmával is. Tartós kapcsolatban viszont előbb-utóbb biztosan felmerül, hogy jó lenne nélküle. Latexérzékenyeknél allergiás reakciót okozhat. Szerencsére létezik már teafaolajos bioverzió, illetve szuperkényelmes, latexmentes verzió is.

Női óvszer is elérhető már, de számomra igen bonyolultnak és furcsának tűnik ez a módszer. Meg legyünk őszinték, még ezzel is mi, nők foglalkozzunk? Hát nem egyszerűbb egy kiálló testrészre felhúzni azt a gumit?

Spermicidek, hüvelykúpok, habok, tabletták…

Önmagában nem nyújt megbízható védelmet egyik sem. Csak kiegészítésként javasolt az alkalmazásuk. (Mégis ajánlják önálló fogamzásgátlásként…) Fő hatóanyagként nonoxynol-9 spermaölő összetevőt tartalmaznak, ennek gyakori mellékhatása a csípő, viszkető érzés, allergiás reakció. Hallomásból tudom, hogy elég illúzióromboló, ha kifolyik a hab és még rossz íze is van… 

Jó hír, hogy létezik teljesen természetes anyagokból készült spermicid is (a Contragel Green vagy a Caya gél), ami biztosan nem okoz irritációt. Ezeket kifejezetten a pesszáriumokhoz fejlesztették ki. Fő összetevőjük a tejsav, amely a hüvelyben természetesen is megtalálható, és lassítja a spermiumok mozgását.

Pesszárium, méhszájsapka

És akkor eljutottunk a pesszáriumhoz/méhszájsapkához, ami az egyik legjobb megoldásnak tűnik. Hatékonysága megegyezik az óvszerével, sőt spermiciddel (pesszáriumhoz való kontragéllel) alkalmazva jobb is a Pearl-indexe, mint a kondomé. (A Pearl-index azt mutatja, hogy 100 nőből hány esik teherbe, adott módszer egy éven keresztüli alkalmazása mellett). Nincs mellékhatása. Megmarad a természetesség érzése szex közben. Nem kell azon aggódni, hogy esetleg kiszakadhat. Orvosi szilikonból készül, nem allergizál. Költséghatékony, mert 1-2 évig használható egy darab. Kicsit gyakorolni kell a felhelyezést, de ha bent van, utána akár teljesen meg is feledkezhetsz róla. Hátránya, hogy érdemes az aktus előtt kb. 20 perccel feltenni, tehát egy kicsit előre kell gondolkozni. Viszont ismételt együttléteket is lehetővé tesz, 24-48 órán keresztül fent maradhat (attól függ, hogy a FemCapet vagy a Caya-t választod-e), tehát a pesszárium/méhszájsapka használata mellett is bőven van lehetőség a spontaneitásra. Számomra messze ez tűnik a legjobb választásnak – termékenységtudattal (tünetihőmérőzés-módszerrel) kiegészítve meg pláne –, persze az én saját érvrendszeremben értelmezve. 

Léteznek még a természetes módszerek

Ezek között sok a megbízhatatlan változat, de a szimptotermális módszer hihetetlenül hatékony megoldás. Ez a méhnyaknyák, a testhőmérséklet és a méhnyak állapotának együttes megfigyelésén alapul, ezekből a jelekből lehet megállapítani a peteérés idejét és a termékeny időszakot. Táblázatot és hőgörbét kell vezetni. Én például nagyon lusta vagyok ahhoz, hogy minden reggel szépen leírjam az adatokat. Na, erre találták ki az ultramodern termékenységi számítógépeket és mobilapplikációkat, amelyek lehetővé teszik, hogy könnyebben vezesd a ciklusod változásait, illetve nagyon pontos algoritmussal számítják ki és (akár) jelzik előre a termékeny napokat, amikor kerülni kell a (hagyományos) szexet vagy védekezni kell közben (mondjuk pesszáriummal), amennyiben nem akarunk babát. Érdemes megtanulni ezt a módszert, mert ha nem is alkalmazzuk aktívan, akkor is olyan tudást kapunk kézhez, amivel megérthetjük testünk működését, és ez óriási magabiztosságot ad.

Ha mindezekről szeretnél többet is tudni mélységében, nézd meg a fogamzásgátló abbahagyása utáni tanfolyam aloldalát, a tudáscsomagot pedig itt tudod megvásárolni! Ha szeretnél még többet tudni hasonló témákban, akkor a főoldalon kérjed a hírlevelünket, és kereshetsz minket Facebookon. Továbbá megtalálsz a YouTube-on is.

A JELENTKEZÉS LEZÁRULT

A szeptemberi tanfolyamra a jelentkezési időszak véget ért. Amennyiben szeretnél emailes értesítést kapni a következő jelentkezési időszak megnyílásáról, iratkozz fel az alábbi értesítőre! A következő tanfolyamra a jelentkezés december közepén indul.

Ha addig is érdekel, hogy a fogamzásgátló tabletta abbahagyása után mi történik a testedben, ajánljuk másik tanfolyamunkat, amelynek megvásárlásával kedvezményesen juthatsz hozzá a Termékenységtudat-tanfolyamhoz is!

Tetszett a cikk? Akkor oszd meg vagy küldd el a barátaidnak!

Hozzászólás

  1. Szia Janka, melyik app-et tudod ajánlani iOs-ra? Egyet már használok, de érdekelne, hogy neked mi vált be. Köszi! Szuper a blog, talán hamarosan valamelyik terméket is kipróbálom! Üdv: Ági

    1. Szia Ági! Köszönöm! 🙂 Nekem a Kindara a nagy kedvencem, iOS-re és Android-ra is elérhető, ingyenes. Mindent lehet vezetni benne, ami a szimptotermális módszerhez kell (hőmérséklet, nyák, méhnyak). Gyönyörű hőgörbét rajzol, átlátható, egyszerűen kezelhető, van benne support és tudásbázis is, és hamarosan piacra dobják a saját Bluetoothos hőmérőjüket ami szinkronizálva van az applikációval. Csak angol nyelven elérhető. Az appokról is tervezek írni jó kis összehasonlítást. 😉

  2. Szia!
    Szeretném megkérdezni, hogy számítógépre tudnál-e ajánlani ovulációs naptárat? A telefonom Blackberry, (köze sincs az androidhoz 😀 )nem tudom ő tudna-e ilyet kezelni :)Köszi a segítséget.
    További szép napot!
    Edina

    1. Találtam egy ilyen oldalt, amúgy nem tudom sajnos, hogy Blackberry-n hogyan működik, de elvileg itt le lehet tölteni a Kindara-t: http://apk4blackberry.com/down_Kindara-Fertility-amp-Ovulation.html Szerintem a Kindara a legjobb FAM alkalmazás (én is ezt használom és nagyon szeretem), de van több is egyébként.

      Ha ez a link nem hivatalos vagy nem működik, akkor magyarul van a ciklus.hu. Az adatok vezetésére jó, de ne foglalkozz azzal, hogy miket jelöl a görbén, mert nagyon sokszor téves. Igazából ezt babatervezéshez fejlesztették, és az angol fertilityfriend magyar verziója.

A weboldalon cookie-kat (sütiket) használunk, hogy a legjobb felhasználói élményt nyújthassuk látogatóinknak. A cookie beállítások igény esetén bármikor megváltoztathatók a böngésző beállításaiban.

Adatvédelmi beállítások elmentve!
Adatvédelmi beállítások

Amikor meglátogat egy webhelyet az tárolhat vagy lekérhet információkat a böngészőben, főként sütik formájában. Itt beállíthatja személyes cookie szolgáltatásokat.

Ezek a cookie-k lehetővé teszik számunkra látogatások és forgalmi források számlálását, így webhelyünk teljesítményét mérhetjük és javíthatjuk.

Az oldal működtetéséhez az alábbi technikai cookie-ek szükségesek
  • wordpress_test_cookie
  • wordpress_logged_in_
  • wordpress_sec

Összes tiltása
Összes engedélyezése