Nyílt levél a férfiakhoz

Drága Férfiak!

Tudom, hogy belekiáltok a karácsonyi csendbe, de észrevettem egy nagy igazságtalanságot. Mindenki a nők helyéről beszél mostanában, de hol esik szó rólatok? Még ti magatok is megfeledkeztek magatokról. Szeretném megtörni ezt az egyoldalúságot, és beszélni egy kicsit a férfiak helyéről. Vagyis arról, hogy kinek mi köze a másik ember szaporítószerveihez és gyerekvállalásához.

Az utóbbi napokban minden szemszögből olvashattunk erről a témáról, vérremenő viták bontakoztak ki különböző fórumokon. Dolgozzon-e a nő vagy ne, keressen-e többet vagy ne, szüljön-e vagy ne. Én most nem gazdasági vagy politikai dolgokba fogok belemenni, csak és kizárólag emberi (és biológiai) szinten érdekel a dolog.

Alaptétel: (mintha ez elsikkadt volna a nőkről viták hevében) a szaporodáshoz két ember kell. Egy nő és egy férfi. Ezen nincs mit vitatkozni, ugye? A hímivarsejt és a petesejt találkozik, és ebből a találkozásból létrejön a zigóta, ami embrióvá, később magzattá fejlődik, majd megszületve újszülött kicsi ember lesz belőle. Tehetetlen és óvni való. Kétségtelen, hogy mindez az anyaméhben történik, tehát a nemzés után nem sok szerep jut a férfinek –  gondolhatnánk. És szülés után is a nő az, aki anyatejjel táplálja az újszülöttet. Ez a biológia szintje, valóban különbözőek vagyunk. Ezt senki nem tagadja. Nekünk nőknek jutott az anyaméh, a menstruáció és ezzel együtt a szülés lehetősége, valamint a szoptatás (amit ma már tápszerrel is ki lehet váltani, ha úgy alakul).

De ez igaz az állatvilág bármely emlős fajára. És mi emberek vagyunk (jó lenne nagybetűvel írni…) Ugyanis jó esetben ebből a két emberből anya és apa lesz, azaz szülők. Fennáll annak a lehetősége, hogy a férfi csak a nemző szerepét tölti be, de ez már fel is rúgja azt az első pontot, amiről írni fogok.

Szóval mit tehettek ti férfiak? Hol a ti helyetek és szerepetek ebben az egész kérdésben?

A két legfontosabb pont a felelősségvállalás és a jelenlét. És itt most nemcsak a gyerekvállalásról van szó, hanem mindenről, ami ehhez kapcsolódik előtte és utána is. Hogyan nyilvánulhat ez meg egy férfi életében?

  1. Ha még nincs tartós kapcsolatod és fel sem merül a gyerektéma, hiszen még élni akarsz és eszedben sincs megállapodni, akkor az első és egyetlen feladatod az, hogy védekezz. Húzz gumit. Mindenki érdekében, minden szempontból. Ilyen egyszerű.
  2. Ha már van tartós kapcsolatod, de még nem tart ott a dolog, hogy gyereketek legyen vagy nem is akartok (Ilyen is van, csak a férfiakat valahogy nem veszik elő ebben a témában, de a nő bizony önző, ha nem akar szülni, igaz?) Szóval, akkor is közös a felelősség: válasszatok olyan fogamzásgátlási módot, ami mindkettőtöknek megfelelő, egyikőtök testét sem rombolja (nem, az óvszer nem rombolja, ha csak nincs komoly latex-allergiád, ellenben a hormonális fogamzásgátlókkal, de ebbe most ne menjünk bele). Szóval mindkét félnek jó és megfelelő kompromisszum.
  3. Ha becsúszik egy baba, akkor vállalj felelősséget!
  4. Ha tervezetten jön, akkor is vállalj felelősséget!

Sokan írták, hogy az anyaság milyen szent feladat és ez csak a nőknek adatik meg. Elárulok egy óriási titkot! Kitalálták ennek a férfi verzióját is, persze nem tartozik bele a magzat kihordása, a szülés és a szoptatás, de minden más igen. És ezt úgy hívják, hogy apaság. Wow!

Hogy néz ki ez élőben és hogyan vehetsz részt a teljes folyamatban? És újra a két varázsszó: felelősségvállalás és jelenlét.

  1. Tervezzétek, beszéljétek meg, hogy babát akartok!
  2. Dolgozzatok a témán! (eddig elég jó, ugye?)
  3. Remélhetőleg siker
  4. Ezután lehet, hogy kicsit kizárva érzed magad a folyamatból, de ne tedd! Maximálisan kiveheted a részed a továbbiakból is.

Szeresd a párodat, vegyél részt mindenben. Készülj izgatottan az új jövevény érkezésére. Lesd a várandós társad minden kívánságát. Tartsd a haját a rosszullétek közben. Kísérd el a vizsgálatokra. Vedd komolyan az érzéseit. Vedd ki a részed a háztartás körüli feladatokban, és ne csak a terhesség alatt, hanem legyen ez rutin és maradjon is így. Simogasd a párod hasát (neked szabad), beszélgess a babával. Válj apává! Legyél ott a szülésnél, képviseld az érdekeit. Támogasd, ha természetesen szeretne szülni. Fogd a kezét. Fogadd az újszülött gyerekedet. Vágd el a köldökzsinórt. Legyél jelen. Teljes szíveddel.

És van egy jó hírem! Innentől kezdve mindent meg tudsz csinálni és tanulni, amit a párod meg tud. (Oké, kivéve a szoptatás ugye.) Hordozhatod a picit, pelenkázhatsz, ápolhatsz köldökcsonkot, fürdethetsz, altathatsz. És ahogy a gyerek nő, úgy nőhetsz te is folyamatosan a feladattal, ahogy az anyák is teszik. Szeretni, aggódni, komolyan venni, gondoskodni. Ez szép, nem? Épp olyan szép és szent, mint az anyaság.

És így megtörténik a csoda. Szülők lesztek. Te apa, ő anya. És ez soha nem múlik el.

Játszhatsz és játszóterezhetsz. Később te is tudod orvoshoz vinni a gyereket, otthon maradni vele, mikor beteg, gyógyszert adni, orrot szívni, észben tartani az edzést, a szakkört, a szülőit. És mindent, de mindent meg tudsz csinálni, ami a gyerekekkel kapcsolatos.

Ha ezt így sikerül teljesíteni, akkor a továbbiakban nem lesz kérdés, hogy a nő megvalósíthatja-e önmagát, lehet-e karrierje, mennyit kereshet és lehet-e igazi hivatása. Mert biztosan lesz rá kapacitása, hogy minden helyen a maximumot nyújtsa, ahogy neked is lehetőséged van rá. Akkor olyan fiúk és lányok nőnek fel, akiknek ez a természetes, mert ezt látták a szüleiktől.

Eddig tart a férfi életre szóló szerepe a témában.

És ezek után felteszem a kérdést: kinek mi köze van más emberek szaporítószerveihez és gyerekvállalásához? Az ég világon semmi. Csakis akkor lehet véleményed és beleszólásod egy másik emberi lény szaporodásába, ha te vagy a másik fél, azaz a leendő gyermek megfoganása a te döntésed és felelősséged is. Minden más esetben otromba és értelmetlen dolog más ember szülőségéről, szaporító szerveiről (méhéről) ítéletet hozni, beleszólni, hogy mit csinál vele, hogy szül-e vagy nem.

Szóval hajrá fiúk, férfiak! Apaságra fel!

Iratkozz fel!

Ha szeretnél többet tudni a legfrissebb fogamzásgátlási hírekről, a Hormonmentes.hu újdonságairól és blogbejegyzéseinkről, iratkozz fel hírlevelünkre!

FRISS INFORMÁCIÓK A HÍRLEVELÜNKBEN!

Tetszett a cikk? Akkor oszd meg vagy küldd el a barátaidnak!

Hozzászólás

  1. Köszönöm a cikket! Annyit tennék hozzá, hogy ez nem a párkapcsolatban vagy a babaváráskor kellene elkezdődjön, hanem a homokozóban. Ameddig frusztrált anyukák nevelnek fiúkat (és sajnos nem is lesz belőlük felnőtt, tetteikért felelősséget vállalni tudó nagybetűs FÉRFI), addig nincs miről beszélni. Ha az anya már előre féltékeny az összes kislányra, mert tulajdonának (és élete egyetlen sikerének) tekinti a fiát vagy fiait – őket nemhogy a nő és a nőiesség tiszteletére nem tanítja meg, de még ellene is neveli: nincs miről beszélni, mert nem fog változni a helyzet. Ehhez még hozzájön, hogy anyuka megmarad egy számára kényelemes, de női mivoltában lealacsonyító kapcsolatban – megint mintaként szolgál a férfi számára – és nem jó! Kezdjünk mindent az elején, ne a közepén! Anyák, akiknek fiúk (is) van, neveljék a nők szeretetére és tiszteletére (ne csak anyukát kelljen imádniuk életük végéig). Persze ez csak akkor megy, ha van önértékelésünk is: nem “fiús-anyukás”, hanem igazi hús-vér női önértékelés. Hiszen az anyaság csak átmeneti “mellékállás”, ami a nőiességünkből fakad.
    Köszönöm ha elgondolkozol rajta anyaként v. leendő anyaként!

    1. Egyetértek azzal, hogy a homokozóban kell elkezdeni. Értem, amit írsz és sok mindenben igazad van, de kérlek ne dobjuk vissza a labdát megint a nőknek. Ha a férfiak is aktívan részt vesznek a gyerekek életében, akkor nem kell a fentiektől tartani, és sok minden megváltozik. Tapasztalatból mondom. (Két kisfiú anyukája vagyok, és van egy fantasztikus férjem. 😉 )

  2. Kedves Janka,
    elnézést, nem akartam általánosítani, természetesen van kivétel. Nekem is van fiam, lányom, fantasztikus férjem, de sajnos tapasztalom, hogy a fenti probléma igenis mai napig fennálló probléma és nagyon összetett. Nem óhajtottam labdát passzolni, csak arra szerettem volna felhívni a figyelmet, hogy ha férfit az anya (már pedig ő az első szocializációs közeg) nem neveli a nő tiszteletére – pl.sok anya előreengedi a fiát az ajtóban, hagyja, hogy szemtelenül beszéljen vele, stb. – akkor az édes-kevés lesz, hogy a házasságban a szerelem majd megváltoztatja a hozzáállást. Ez olyan, mint a fogmosás: nem felnőtt korban kell elkezdeni. 🙂 Úgy látom, hogy igenis innen kellene elkezdeni változtatni és akkor nem lesz ennyi széttépett család – apa nélkül felnövő generáció továbbadva ezt a mentalitást. Köszönöm, a lehetőséget! További sok sikert kívánok!

    1. Értem, amit írsz, csak ez a kérdés sokkal összetettebb ennél, mélyen gyökerező társadalmi tendenciák vezetnek ide, aminek a nők is részesei természetesen (és elszenvedői). Én felnőtt emberekről írtam, és egy felnőtt ember felelősségvállalása kapcsán ne mutogassunk az anyákra. Egy felnőtt ember saját jogán hoz döntéseket, saját akaratból tud változtatni a hozott dolgokon és felelősséget vállal. Ez az írás nem az anyákról szól, hanem a szülőkről, akik anyák ÉS APÁK. Persze a legszebb, ha kis kortól fogva úgy neveljük a gyerekeket, hogy felnőtt korban ezek a dolgok ne okozzanak nehézséget. Erről is szól a cikk.

  3. Köszi, hogy belinkelted egy aktuális cikk alá, örülök, hogy így rátaláltam.

    “egyikőtök testét sem rombolja (nem, az óvszer nem rombolja, ha csak nincs komoly latex-allergiád, ellenben a hormonális fogamzásgátlókkal, de ebbe most ne menjünk bele)”

    Túl kevés szó esik arról, hogy a jelenlegi legelfogadottabb hosszútávú családtervezési módszer a női hormonális fogamzásgátláson alapul. A nők időzített hormonális bombákat dobálnak be a szervezetükbe, amiknek egyike sincs még annyi ideje a piacon (mert mindig jön valami új, még inkább “mikro”), hogy a hosszú távú hatásairól érdemben nyilatkozni lehessen.

    Amikor szóba kerül, hogy a helyesen, szakszerűen elvégzett férfi vazektómia visszafordítható, a férfiak mindig hüledeznek, hogy “na jó, de mi van, ha nem”. Na, igen. A nők egészségét meg nem rombolja a hormonális fogamzásgátlás. De mi van, ha igen?
    Nálam ez az egész téma ott akad el, hogy én nőként nem vállalnék be semmi olyan “közös jót”, amiben a párom egészsége károsulhat. Már akkor sem, ha az esélye megvan. A férfiaknak kb. a 100%-a ezt simán bevállalja.

A weboldalon cookie-kat (sütiket) használunk, hogy a legjobb felhasználói élményt nyújthassuk látogatóinknak. A cookie beállítások igény esetén bármikor megváltoztathatók a böngésző beállításaiban.

Adatvédelmi beállítások elmentve!
Adatvédelmi beállítások

Amikor meglátogat egy webhelyet az tárolhat vagy lekérhet információkat a böngészőben, főként sütik formájában. Itt beállíthatja személyes cookie szolgáltatásokat.

Ezek a cookie-k lehetővé teszik számunkra látogatások és forgalmi források számlálását, így webhelyünk teljesítményét mérhetjük és javíthatjuk.

Az oldal működtetéséhez az alábbi technikai cookie-ek szükségesek
  • wordpress_test_cookie
  • wordpress_logged_in_
  • wordpress_sec

Összes tiltása
Összes engedélyezése